Prawidłowe używanie sprzęgła - poznaj zasady
Wyróżniony

31 lipiec 2019
Prawidłowe używanie sprzęgła - poznaj zasady Prawidłowe używanie sprzęgła - poznaj zasady

Sprzęgło to jeden z kluczowych podzespołów samochodu. Pełni niezwykle odpowiedzialną funkcję, jaką jest przeniesienie momentu obrotowego z silnika na układ napędowy, dlatego też koniecznie należy zadbać o to, by było w jak najlepszym stanie. Producenci przewidują, że okres sprawnej eksploatacji to ok. 300 tysięcy kilometrów, ale liczba ta zależy od tego, w jaki sposób korzysta z niego kierowca. Przyjrzymy się, dlaczego zasady używania sprzęgła są tak ważne i dlaczego powinniśmy ich przestrzegać.

Prawidłowe operowanie sprzęgłem

Nauka bezpiecznego i swobodnego operowania sprzęgłem to niezwykle ważny element kursu na prawo jazdy. Nieprawidłowe jego używanie może spowodować wiele problemów, włącznie z szarpaniem samochodem, zgaśnięciem silnika lub też ruszeniem z piskiem opon. O ile w trakcie nauki wiele osób wybaczy nam tego typu przypadki, tak w trakcie prawdziwej jazdy nikt nie da nam już taryfy ulgowej. Z całą pewnością zostaniemy otrąbieni przez innych kierowców, jeśli zdarzy nam się stanąć na ruchliwym skrzyżowaniu. 

Nadużywanie sprzęgła również jest niezbyt optymalnym rozwiązaniem. Zbyt częste wciskanie i przyciskanie pedału skutkuje szybszym zużywaniem się tarczy sprzęgła i łożyska, wpływa także negatywnie na pracę silnika i zwiększa zużycie paliwa. Warto nauczyć się kilku podstawowych odruchów, które pomogą nam nauczyć się operować dobrze sprzęgłem. Przed nami główne zasady używania sprzęgła, które nie zawsze są tak oczywiste, jak mogłoby się to wydawać.Hamowanie silnikiem

Umiejętność hamowania silnikiem jest niezwykle ważna dla każdego kierowcy. Pozwala ona lepiej zapanować nad samochodem, a także zmniejsza zużycie klocków i tarcz hamulcowych. Nie należy mylić tego z jazdą na luzie, która oznacza mniejszą kontrolę nad pojazdem, a także uniemożliwia natychmiastowe dodanie gazu w sytuacji awaryjnej. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, hamowanie silnikiem również pozwala oszczędzać sprzęgło, dlatego warto wyrobić u siebie ten nawyk.

Hamując silnikiem, sprzęgło należy wciskać dopiero w ostatniej chwili, tj. przy prędkościach rzędu 10-15 km/h tak by uniknąć zgaśnięcia silnika i być przygotowanym do szybkiej zmiany biegu.

Umiejętne prawidłowego puszczania sprzęgła

Warto nauczyć się tak operować sprzęgłem, by zmienianie biegów odbywało się płynnie i nie pojawiały się żadne przeskoki wpływające na komfort jazdy.

Zbyt gwałtowne puszczenie pedału sprzęgła powoduje szarpnięcie pojazdu spowodowane tym, że obroty silnika nie są w stanie płynnie dostosować się do prędkości układu jezdnego.

Zbyt powolne puszczanie sprzęgła powoduje dużo szybsze ścieranie się tarczy sprzęgła i wydzielanie się dużych ilości ciepła powodujących znacznie szybsze zużycie łożyska.

Zapamiętajmy, że ze sprzęgła korzystamy tylko i wyłącznie w momencie ruszania i końcowej fazy hamowania oraz przy zmianie biegów w pojeździe. Można również jechać na tzw. półsprzęgle, ale tylko wtedy, gdy wykonujemy precyzyjne manewry na pierwszym biegu.

Na światłach na luzie

Oczekując na zmianę świateł lub w trakcie krótkiego postoju z włączonym silnikiem należy wrzucić bieg jałowy. Sprzęgło zużywa się wtedy znacznie mniej, a my mamy możliwość krótkiego odpoczynku i zdjęcia nóg z pedałów.

Prawidłowe ruszanie na sprzęgle

W trakcie ruszania należy wciskać powoli pedał gazu, puszczając w tym samym czasie pedał sprzęgła. W momencie, gdy obroty zaczną być przekazywane na układ jezdny, należy dodać gazu i puścić sprzęgło, ale na tyle powoli, by auto nie szarpnęło.

Pokonywanie zakrętów

Bardzo częstym błędem jest wciskanie sprzęgła w momencie wchodzenia w zakręt. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż nie tylko powoduje szybsze zużycie się tego podzespołu, ale także negatywnie wpływa na nasze bezpieczeństwo. Pozbawione płynących z silnika obrotów auto bardzo łatwo może wpaść w poślizg, a my nie będziemy mieli czasu na to, by odpowiednio zareagować. 

Polecane

  • Łatwe ładowanie z CTEK
    • sobota, 14 październik 2017

    Ładowarki CTEK maksymalizują okres trwałości akumulatorów poprzez wykonanie serii 4 do 8 etapów unikalnego procesu ładowania. Ładowarki monitorują w sposób ciągły stan akumulatorów. W razie potrzeby przeprowadzają one odpowiednią akcję: odsiarczanie, przywracanie do użytku, ładowanie, regenerację i podtrzymanie. Ładowarki CTEK dokonują regulacji napięcia ładowania w celu ochrony wrażliwych i kosztownych…

    Czytaj więcej
  • Akumulatory Moll M3plus
    • sobota, 30 wrzesień 2017

    Niemiecka firma Moll posiada wieloletnie doświadczenie w konstruowaniu akumulatorów, doskonali dostawcy,rozwój i konstruowanie maszyn do produkcji akumulatorów włączając wyposażenie służące do kontroli jakości,zarządzanie jakością według norm DIN EN ISO 9001 i dodatku VDA 6.1 sprawiają, że akumulatory moll cieszą się doskonałą jakością i zaufaniem czołowych producentów samochodów. Potwierdzają ją rozmaite…

    Czytaj więcej
  • Ładowarka Keepower 90A
    • piątek, 22 wrzesień 2017

    Prostownik Keepower 90A posiada możliwość dostosowania sposobu ładowania do typu i pojemności ładowanego akumulatora. Ładuje akumulatory kwasowo-ołowiowe 12V i 24V. Sposób działania oparty jest na technologii Switch Mode, będącej najefektywniejszym sposobem ładowania. Ten nowy zaawansowany prostownik pozwala nie tylko na dostosowanie parametrów ładowania, ale także na tworzenie i zachowanie własnego…

    Tags: Ładowarki
    Czytaj więcej
  • Ładowarka Victron Blue Smart
    • poniedziałek, 12 styczeń 2015

    Ładowarka Victron Blue Smart - przy sprawności do 95%, ładowarki te generują do 4 razy mniej ciepła w porównaniu do ładowarek przemysłowych. Przy naładowaniu akumulatora do pełna pobór własny maleje do 0,5 W co stanowi od 5 do 10 razy lepszy wynik niż standardy przemysłowe.

    Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

  • Laptopy podróżne - jakie wybrać i na czym się skupić?
    • piątek, 15 maj 2020

    Laptopy to sprzęt, który bardzo często zabiera się ze sobą w podróż samochodem, ponieważ chce się wtedy z nich skorzystać, np. gdy na co dzień pracuje się na komputerze. Oczywiście jest to wskazane w przypadku pasażerów, którzy mogą sobie pozwolić na całkowite skupienie się na laptopie. Nie każdy model będzie jednak idealnym wyborem. Odpowiedni laptop do podróży samochodowych musi cechować się kilkoma istotnymi parametrami, dzięki czemu podczas podróży spełni oczekiwania użytkowników. Najlepszym wyborem będą te urządzenia, które mają charakter biznesowy. Są przystosowane do częstych podróży i nie ma problemów, aby zabierać je ze sobą na dłuższe wycieczki samochodowe.

    Czytaj więcej
  • Słuchawki do samochodu nie tylko dla kierowcy
    • niedziela, 10 maj 2020

    Wielu z nas dopóki nie zaczęło korzystać ze słuchawek w samochodzie uważało, że są one zbędne, ale zaledwie po pierwszym użyciu nasze postrzeganie tego przedmiotu się zmienia i zaczynamy na nowo odkrywać jego zalety. Słuchawki nie muszą być pomocne jedynie kierowcy podczas rozmowy przez telefon, ale są równie przydatne pasażerom, tym młodszym do oglądania bajek oraz tym starszym do słuchania muzyki lub audiobooków. Dzięki słuchawkom każdy uczestnik podróży może cieszyć się tym czego aktualnie słucha, nie zagłuszając przy tym innych.

    Czytaj więcej
  • Moda na auta elektryczne
    • środa, 06 maj 2020

    Zmiany technologiczne oraz coraz mocniej dostrzegalne trendy proekologiczne sprawiają, że samochodów napędzanych energią elektryczną na ulicach polskich miast pojawia się coraz więcej. Temu też mają sprzyjać wprowadzane przez rząd programy oraz gęsta sieć stacji ładowania pojazdów.

    Czytaj więcej
  • Akustyka a tuning samochodu
    • środa, 06 maj 2020

    Tuning samochodów luksusowych coraz częściej obejmuje działania dotyczące akustyki i dźwięku silnika. W zależności od oczekiwań można sprawić, że będzie to rasowy bulgot, gwizd lub miarowy pomruk. Części tuningowe BMW potrafią tutaj wiele zdziałać.

    Czytaj więcej

News

  • Prostownik Kulon 720
    • środa, 27 maj 2020

    Prostownik Kulon 720 przeznaczony jest do ładowania wszelkich typów akumulatorów - z płynnym elektrolitem, żelowych czy też AGM - o napięciu od 6 do 12V i pojemności od 5 do 200 Ah. Mogą być stosowane zarówno w samochodach, motocyklach, kamperach, jak i łodziach elektrycznych. Ładowarka Kulon 720 może być stosowana również jako regulowany zasilacz o napięciu od 6 do 16 V, z prądem wyjściowym sięgającym do 15 A. Prostownik kontrolowany jest przy pomocy nowoczesnego wyświetlacza.

    Czytaj więcej
  • Nowa linia akumulatorów zasilających Uruchom® Marine
    • piątek, 15 maj 2020

    Polskie akumulatory Uruchom® z linii Marine to dopracowany projekt akumulatorów do różnorodnych zastosowań hobbystycznych, jak również profesjonalnych. Mogą być z powodzeniem wykorzystywane w jednostkach pływających takich jak łodzie motorowe lub z napędem elektrycznym, jachty, a także w kamperach oraz przyczepach kempingowych. Produkt sprawdza się również jako zasilanie awaryjne w instalacjach sygnalizacyjnych oraz wielu innych miejscach.

    Czytaj więcej
  • Cyfrowa premiera rynkowa Audi A3
    • poniedziałek, 11 maj 2020

    Cyfrowa premiera rynkowa Audi A3 cieszy się bardzo dużą popularnością wśród wszystkich zwolenników motoryzacji na całym świecie. To premierowe przedsięwzięcie w wersji cyfrowej w historii Audi, więc z pewnością jest na co czekać. Wszystko to za sprawą obecnej sytuacji oraz zwiększenia popytu na wiedzę czerpaną z wirtualnych technologii.

    Czytaj więcej
  • Akcesoria dla dzieci w kolekcji MINI Lifestyle 2018-2020
    • niedziela, 10 maj 2020

    Wysokiej jakości materiały oraz niepowtarzalny design to cechy, które bez wątpienia wyróżniają kolekcję MINI Lifestle 2018-2020. Kolekcja obejmuje ponad 100 ciekawych propozycji, pośród których znajdziemy laptopy, odzież, akcesoria dla dzieci i wiele innych przedmiotów codziennego użytku, które związane są z mobilnością. Co warto wiedzieć o kolekcji MINI?

    Czytaj więcej

Nowości na rynku akumulatorów

  • Wzmocniony akumulator Uruchom Bike - również do systemów start stop
    • sobota, 04 kwiecień 2020

    Start Stop w motocyklach i skuterach? Tak, na rynkach azjatyckich coraz więcej jednośladów wyposażona zostaje w system start stop. System start-stop w skuterach i motocyklach samodzielnie rozpoznaje zatrzymanie pojazdu i na określony czas dezaktywuje silnik. Zostaje on samoistnie uruchomiony po odkręceniu rączki od gazu. System ten poprzez analizę naszego ruchu zatrzymuje lub uruchamia jednostkę w taki sposób, aby nie było żadnych niedogodności dla kierowcy.

    Odsłony: 295 Czytaj więcej
  • Porównanie akumulatorów Optima
    • wtorek, 19 wrzesień 2017

    Akumulatory Optima, mają bardzo mały opór wewnętrzny, co przekłada się na większą moc startową akumulatora i lepsze charakterystyki ładowania. Dzięki zwartej budowie wewnętrznej, akumulatory Optima są odporne na wibracje i znajdują zastosowanie wszędzie tak, gdzie zwykłe akumulatory nie dałyby sobie rady: 4x4, maszyny budowalne. Poza tym zmniejszone wibracje minimalizują utratę aktywnej powłoki płytek, a w rezultacie oznaczają mniejsze straty energii i dłuższy okres żywotności akumulatora.

    Odsłony: 1157 Czytaj więcej
  • Akumulator Uruchom Silver- potrafią zaskoczyć swoją wytrzymałością
    • wtorek, 28 styczeń 2020

    Zamysłem powstania tej linii był jej montaż w samochodach europejskich. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych podzespołów, możemy liczyć na eliminacje ryzyka wystąpienia wady fabrycznej. W akumulatorach tych zastosowano nowoczesną płytę, której podstawę działania stanowi stop wapnia. Akumulatory Uruchom Silver, potrafią zaskoczyć swoją wytrzymałością, odpornością na wszelkie warunki atmosferyczne. Dokładając do tego idealne parametry techniczne oraz zastosowanie bardzo dobrych podzespołów otrzymujemy naprawdę dobry akumulator, który da sobie radę z wilgocią oraz wahaniami temperatury.

    Odsłony: 586 Czytaj więcej
  • Akumulatory Uruchom Gold - Polska marka
    • wtorek, 28 styczeń 2020

    Akumulatory Uruchom są bardzo cenione zarówno przez doświadczonych kierowców, jak i tych początkujących. Nie ma nic dziwnego w tym, że na ich zakup decyduje się obecnie coraz większa grupa zmotoryzowanych osób. Jedną z nowości jest seria Gold, dzięki której można wyposażyć się w niezawodne urządzenie rozruchowe, doskonale spisujące się zwłaszcza w warunkach zimowych. Uruchom Gold zapewnią zainteresowanym bezproblemowy rozruch, nawet gdy za oknem będzie sypać śnieg.

    Odsłony: 528 Czytaj więcej

Nowości na rynku prostowników

  • Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A
    • wtorek, 03 październik 2017

    Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 24V i pojemności 34 ÷ 120Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia, jest to korzystne dla akumulatora. Ładowanie akumulatorów tą ładowarką spełnia oczekiwania użytkownika jak i producenta akumulatorów.

    Odsłony: 1025 Czytaj więcej
  • Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A
    • wtorek, 03 październik 2017

    Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A - Automatyczna ładowarka EST przeznaczona jest do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo-kwasowych o napięciu 24V i pojemności 74 ÷ 400Ah. Zaletą i wyróżnieniem ładowarki automatycznej EST jest to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia. Ładowanie tymi ładowarkami zapobiega intensywnemu gazowaniu akumulatora przedłużając jego żywotność.

    Odsłony: 1059 Czytaj więcej
  • Ładowarki CTEK
    • środa, 20 wrzesień 2017

    Jest to najlepszy w Europie model ładowarki do akumulatorów, trzykrotny laureat nagrody "Best in Test, używany przez najważniejsze firmy motoryzacyjne, jako podstawowy model ładowarki stosowanej w ich pojazdach. ŁadowarkiCTEK są zalecane do wszystkich rodzajów akumulatorów kwasowo-ołowiowych, w tym elektrolitowych, bezobsługowych, żelowych, wapniowo-wapniowych oraz AGM.

    Odsłony: 1067 Czytaj więcej
  • Ładowarka Stef-pol EST-513 36V 2,5A
    • wtorek, 03 październik 2017

    Ładowarka Stef-pol EST-513 36V 2,5A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 36V i pojemności 17 ÷ 30Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia, jest to korzystne dla akumulatora. Ładowanie akumulatorów tą ładowarką spełnia oczekiwania użytkownika jak i producenta akumulatorów.

    Odsłony: 1007 Czytaj więcej

Dobierz akumulator min

Kupno akumulatora może i specjaliście w tej dziedzinie przysporzyć wielu problemów. Ilość marek produkujących akumulatory potrafi szokować. Wiadomo, że ile osób, tyle opinii. Jeżeli chcesz poznać rzetelne, sprawdzone informacje oraz poznać zdanie fachowców w dziedzinie akumulatorów jesteś we właściwym miejscu! Na portalu oprócz tego, jaki akumulator czy prostownik będzie dla nas najlepszy dowiemy się, które sklepy są najbardziej profesjonalne i zawsze służą fachową poradą. Jesteśmy tu po to by kupno nowego akumulatora i prostownika było proste i możliwe w najkorzystniejszej na rynku cenie.

jaki akumulator

Kontakt z Redakcją

Email.: info(at)akustrefa.pl

Tel.: 574 114 005

NIP PL6652807743