Awaria automatycznej skrzyni biegów objawy
Wyróżniony

31 lipiec 2019
Awaria automatycznej skrzyni biegów objawy Awaria automatycznej skrzyni biegów objawy

Posiadanie automatycznej skrzyni biegów to bardzo duży komfort. Coraz większa grupa kierowców wyraża swojego zadowolenie z faktu, iż posiada taki element w swoim samochodzie. Bardzo często automatyczna skrzynia wybierana jest przez kobiety, które chcą zapewnić sobie większą wygodę i pełen spokój podczas prowadzenia swojego auta. Taki rodzaj skrzyni posiada wiele zalet, jednak trzeba mieć na uwadze to, że po drodze mogą się przytrafić liczne awarie techniczne. Ich eliminowanie jest dość kosztowne, zapłaci się za to dużo więcej niż za naprawę skrzyni manualnych. 

Czego nie można lekceważyć?

Nie każdy wie jak rozpoznać awarię automatycznej skrzyni biegów, dlatego warto znać niektóre objawy, które mogą być przesłanką do tego, że warto udać się do najbliższego warsztatu samochodowego. Pierwszym niepokojącym objawem jest wyciek oleju. Jeśli zauważy się taki wyciek, należy na taką sytuację jak najszybciej zareagować. Może być on spowodowany m.in. uszkodzeniem mechanicznym znajdującej się w samochodzie obudowy. Powodem może być też uszkodzona uszczelka. 

Istnieją sytuacje, w których wycieki nie są zbyt duże i bardzo trudno jest je zauważyć. Niezauważone przed długi czas mogą doprowadzić do bardzo przykrych konsekwencji, w tym do zniszczenia przekładni. Jeśli automatyczna skrzynia biegów nie będzie działała prawidłowo i kierowca zauważy wyciek, wtedy też nie powinno się odpalać samochodu. W ekspresowym tempie powinno się wezwać pomoc techniczną, a samochód powinien być odstawiony na lawecie do warsztatu, gdzie usterka zostanie zlikwidowana. 

Zwrócenie uwagi na płynną zmianę biegów

Nie zawsze wiadomo jak rozpoznać awarię automatycznej skrzyni biegów, ale jeśli będzie się zwracało uwagę na stan techniczny tego elementu, na pewno nie powinien on ulec poważnej awarii. Warto zwrócić uwagę na płynną zmianę biegów w trakcie dynamicznej jazdy. Jeśli zmiana biegów nie jest płynna, jest to bardzo negatywny objaw, na który należy zareagować. Kierowca może zauważyć w swoim samochodzie:

 • dziwne wstrząsy,
 • przeciąganie biegów,
 • liczne zmiany przełożenia, zazwyczaj bardzo gwałtowne,
 • nieodpowiednie parametry oleju.

Jak widać istnieje wiele objawów, które powinny rzucić się w oczy kierowcom, dbającym o własne samochody. Automatyczna skrzynia biegów to duża wygoda, ale tylko wtedy, gdy się o nią odpowiednio dba. Kontrolka zwiastująca awarię silnika może przekazywać kierowcy informacje na temat tego, że ze skrzynią coś jest nie tak. Warto zatrzymać wtedy auto i wezwać profesjonalną pomoc, zanim dojdzie do poważnego wypadku.

Regularna kontrola skrzyni biegów kluczem do sukcesu

Kierowcy nie zdający sobie sprawy z tego jak rozpoznać awarię automatycznej skrzyni biegów, powinni ją regularnie kontrolować, aby dowiedzieć się na jej temat nieco więcej informacji. Regularne przeglądy mogą być kluczem do sukcesu, ponieważ wtedy najłatwiej zapobiegać różnorodnym awariom technicznym. Jeśli ktoś nie posiada wiedzy w tym temacie lub odpowiednich umiejętności, powinien zwrócić się po pomoc do pracowników warsztatów samochodowych, którzy dysponują wysokiej klasy narzędziami, pomagającymi im wykryć wszelkie usterki. Co prawda autem, które charakteryzuje się poszarpującą skrzynią biegów da się jeździć, jednak może się to zakończyć tragicznie. Lepiej prędzej udać się do fachowca. Całkowite unieruchomienie automatycznej skrzyni biegów może okazać się bardzo kosztownym błędem. Nie wszyscy mają przecież pieniądze na regenerację takiego podzespołu lub też na zakup nowego. Lepiej dbać o to, co posiada się na co dzień. 

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Akumulatory ciężarowe Tuborg HD
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulator Tuborg HD to uniwersalny akumulator przeznaczony do maszyn rolniczych, sprzętu budowlanego, autokarów, minibusów o niższych wymaganiach energetycznych. System centralnego odpowietrzenia „KAMINA” plus sprawdzona i przetestowana technologia zapewnia pewny rozruch i bezproblemowe działanie w każdych warunkach.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Tuborg Black
  • poniedziałek, 16 październik 2017

  Akumulator Tuborg Black to uniwersalny akumulator polskiej produkcji, który jest doskonałym kompromisem między ceną a jakością. Spełnia wymagania wszystkich samochodów z podstawowym wyposażeniem. Bardzo dobre parametry rozruchowe, system centralniego odpowietrzenia "Kamina" powodują, że sprawdzi się także w autach dostawczych oraz ciężarowych. Szeroki wolumen akumulatorów Tuborg zapewnia odpowiedni wybór do każdego…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Centra Standard
  • środa, 20 wrzesień 2017

  CENTRA STANDARD to akumulatory obecny na rynku od wielu lat. Cenne doświadczenia zdobyte przy jego produkcji wykorzystane zostały przy tworzeniu kolejnych serii akumulatorów . Produkowany zgodnie z międzynarodowymi normami, w oparciu o najlepsze i bezpieczne technologie łączy tradycję z nowoczesnością. Centra STANDARD to akumulator dedykowany autom z podstawowym wyposażeniem.

  Czytaj więcej
 • Prostowniki dla warsztatów firmy Exide
  • piątek, 09 styczeń 2015

  Prostownik Exide to podstawowe narzędzie każdego warsztatu, a także właściciela samochodu, kampera, przyczepy kempingowej, czy łodzi.

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Uszkodzenie auta na dziurawej drodze — jak uzyskać odszkodowanie
  • poniedziałek, 07 październik 2019

  Według prawa ten, kto wyrządził szkodę, powinien ją naprawić. Wydaje się to oczywiste, ale gdy uszkodzimy auto wjeżdżając w dziurę, o tym zapominamy. A szkoda jest tutaj wyrządzona przez zarządcę drogi, który jest zobowiązany o utrzymanie jej w dobrym stanie. Jak starać się zatem o odszkodowanie?

  Czytaj więcej
 • Wsparcie finansowe dla klientów indywidualnych i firm
  • czwartek, 03 październik 2019

  Jeśli myślisz o zakupie nowego auta, na pewno zdajesz sobie sprawę, że to spory wydatek. Warto go dokładnie przemyśleć. Nie chodzi tutaj jedynie o wybór modelu, ale także o znalezienie wsparcia finansowego w przypadku, gdy nie stać nas na kupno od ręki. Z drugiej strony możemy prowadzić działalność gospodarczą i do jej prawidłowego funkcjonowania niezbędny jest nam samochód służbowy. Szczęśliwie na rynku znajduje się wiele rozwiązań, które można dopasować do naszych indywidualnych potrzeb i możliwości.

  Czytaj więcej
 • Pielęgnacja samochodu
  • czwartek, 03 październik 2019

  Dbanie o samochód można porównać do troski o buty. Dopóki są nowe, czyścimy je, pastujemy i wstawiamy prawidła. Kiedy przestajemy dbać, buty szybko stają się brzydkie i niewygodne.

  Czytaj więcej
 • Ile się ładuje samochód elektryczny?
  • czwartek, 03 październik 2019

  Stacje paliw na terenie Polski działają w oparciu o markowe sieci. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby po przystąpieniu do współpracy z daną siecią stacji paliw nie postarać się, aby prowadzona przez nas stacja wyróżniała się czymś szczególnym, czego na innych stacjach paliw nie można znaleźć.

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej